16 myšlenek dalajlamy pro každý den

Dalajlama je duchovním vůdcem Tibeťanů (zdroj: wikimediacommons.org)

Dalajlama je duchovním vůdcem Tibeťanů (zdroj: wikimediacommons.org)

Po odjezdu čínského prezidenta z Česka se pořád ještě řeší, jak je to s tím Tibetem a jeho odpůrci a příznivci. Nechme ale politiku stranou – podívejme se na soubor nejzajímavějších myšlenek tibetského duchovního vůdce dalajlamy, které vám vylepší každý den.

1. Staří přátelé odcházejí, noví přátelé se objevují. Je to jako s dny. Staré dny odcházejí, nové se objevují. Důležité je, aby pro nás měli smysl. Naši přátelé i naše dny.

2. Ne druhých, ale sebe se ptejme, jak chceme prožít svůj život. Pouze my si můžeme pečlivě zvážit: Co mi vlastně brání žít tak, jak ve skutečnosti chci?

3. Lidé využívají různé cesty ke svému naplnění a štěstí. Jen proto, že nejsme na jejich cestě, neznamená to, že jsme se ztratili.

4. Když má někdo pistoli a snaží se nás zabít, je rozumnější nevytrhávat mu ji, ale bránit se co nejrychleji vlastní zbraní.

5. Kdykoli chceme zvýšit svou odolnost vůči nepřátelům, pak je vnímejme jako nejlepší učitele, protože jejich přítomnost nám poskytuje báječnou příležitost k rozvíjení tolerance, trpělivosti a porozumění.

6. Skutečným vítězem je ten, kdo dokáže porážet svůj hněv a zlobu.

7. Mlčení je často ta nejlepší odpověď.

8. Nikdy nebudeme spokojeni s vnějším světem, dokud nezačneme spokojeností v sobě.

9. Vyhrát nad sebou poprvé znamená uvědomit si, že mohu vyhrát tisíce dalších bitev.

10. Základním cílem člověka není být lepší než jiný člověk, nýbrž být lepší než vlastní včerejší Já.

11. Jakmile nás napadne, že jsme příliš malí a ty velké nemůžeme přemoci, zkusme spát v místnosti s komárem.

12. Štěstí není něco, co už někde existuje a jednou to přijde za námi. Štěstí vychází z našich činů.

13. Těm, na kterých nám záleží, dejme křídla, aby létali, kořeny, aby se vraceli, a důvody, aby zůstávali.

14. Přemýšlejme o tom, jak se chováme, protože se stáváme svou vlastní obětí. Když se chováme špatně, všechno se nám ve zlém vrací.

15. Místo přemýšlení, PROČ se něco děje zrovna nám, uvažujme tak, proč se to děje zrovna NÁM. Ať se stalo cokoli, proč se s tím neumíme vyrovnat, zatímco jiní to dokázali.

16. Co mě na světě nejvíce překvapuje, je člověk. Protože obětuje své zdraví, aby vydělal peníze. Pak obětuje své peníze, aby obnovil své zdraví. Tolik se bojí o svou budoucnost, že si neužívá přítomnost. Ve výsledku nežije život v přítomnosti ani v budoucnosti. Žije, jako kdyby nikdy neměl zemřít, a nakonec umírá, aniž by ve skutečnosti vůbec žil.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
1 komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *