Město vs vesnice: kde budete šťastnější?

house-163526_640

Město nebo vesnice? Co je lepší pro život a co vás učiní šťastnějšími? Vědci odhalili, že na vesnici jsou lidé mnohem spokojenější než ve městech, protože jsou pro náš život už z historického hlediska jaksi přirozenější.

Možná žijete ve velkém městě a říkáte si, jaké by to asi bylo přesídlit do New Yorku nebo třeba Pekingu. Tam se pořád něco děje, nikdy není klid, nikdy není nuda – ale taky je tam strašlivě přelidněno a většina lidí trpí stresem z neustálého spěchu. Zato ti, kteří si žijí na předměstí nebo na vsi jsou naprosto spokojení, nikam se nehoní, netlačí je čas a jsou prostě v pohodě. A jak potvrdil výzkum dvojice vědců Satoshiho Kanazawi z London School of Economics a Normana Li ze Singapore Management University, lidé v menších obcích jsou opravdu nejšťastnější.

I když dneska řada lidí dává přednost velkým městům, a to jak z ekonomických, tak praktických důvodů, vesnice je pro náš život mnohem přirozenější. Vědci totiž vysvětlili, že náš mozek se už od pravěku vyvíjel v prostředí savan a tam, kde bylo minimum lidí. Samota pro nás byla naprosto přirozená – takže pokud se usadíte na Manhattanu, kde žije na jednom kilometru čtverečním 26 tisíc lidí, dochází k dost velké kolizi s naším vnitřním nastavením a nutně musí docházet k negativním pocitům.

V průzkumu vyšlo najevo, že lidé na vsích a samotách jsou celkově mnohem šťastnější než obyvatelé předměstí. Ale lidé z předměstí jsou zase o dost šťastnější než obyvatelé velkoměst. I když je jasné, že žít na vsi je v mnoha ohledech náročnější, ten klid a pohoda za to stojí – a možná i proto se dnes dost lidí stěhuje pryč z měst a dávají přednost vesnickému životu.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1 komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *