Nová úchylka – datasexuálové mezi námi

Řídíme svůj život chytrými telefony a aplikacemi - jak tohle skončí?

Řídíme svůj život chytrými telefony a aplikacemi – jak tohle skončí?

Pořád koukáme do chytrých telefonů, neustále jsme připojeni k internetu a sociálním sítím, každou chvíli kontrolujeme, jestli nám někdo nepíše, a často řídíme svůj život různými aplikacemi. Leckteří lidé došli už tak daleko, že se dopracovali k nové úchylce nazvané datasexualita.

Je to něco na způsob metrosexuality, kdy o sebe přehnaně dbáte a trávíte hodiny před zrcadlem. Takhle trávíte hodiny s chytrým telefonem, kterým si necháváte řídit soukromý i pracovní život. Jedna aplikace vám spočítá, kdy máte podle vašich spánkových cyklů ideálně vstávat, jiná vás nutí jít spát tak, abyste naspali tolik hodin, kolik jste jí nastavili do požadavků. Další aplikace vám nařídí rozcvičku a předcvičuje vám, načež spočítá shozené kalorie. A odlišná zase poradí, co jíst, abyste měli vyvážený příjem kalorií, tuků, sacharidů či vlákniny.

Zkrátka aplikace dokážou radit v čemkoliv, co zrovna potřebujeme a můžeme se jimi řídit. Řada lidí ale už došla tak daleko, že se jimi nechá ovládat – chodí spát ve chvíli, kdy jim to mobil nařídí, vstávají, když zapípá, jí, co jim telefon nařídí – a dělají řadu dalších činností přesně doporučovaných telefonem. A postupem času tomu propadnou a už se bez telefonu nedokážou obejít. Řídí celý jejich život, třeba jim měří i čas, který stráví domácími pracemi nebo vyhodnocuje sexuální život.

Tihle lidé se navíc nemohou nabažit toho, že se díky aplikacím mohou porovnávat s ostatními uživateli, snaží se je trumfovat, jako by šlo o nějakou hru. Přitom to už je na hranici normálnosti a vědci pro tyhle případy stanovili termín datasexualita. A i když to může znít směšně a můžeme se nad tím pobaveně usmívat, uvědomte si, jak tohle může skončit.

Lidé se mohou stát snadno ovladatelnými, pokud jejich telefon napadnou hackeři. A navíc ztrácíme vlastní vůli, rezignujeme na samostatné myšlení a logiku, stáváme se stroji. Chytré telefony, které mají být užitečnými pomocníky, se pro řadu lidí stávají pány. Dojdeme jednou do fáze, kdy budeme jen loutkami a chytré telefony skrze nás ovládnou svět? Co myslíte?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *