Omalovánkové šílenství: obrovský byznys i konec pastelek

Antistresové omalovánky jsou in (ilustrační obrázek)

Antistresové omalovánky jsou in (ilustrační obrázek)

Z vybarvování omalovánek se stalo naprosté šílenství – kdo si po večerech nevybarvuje, je úplně out. A když už se do toho dáte, rozhodně nevystačíte s jednou obyčejnou sadou šesti základních pastelek – to je totiž taky out.

Každý, kdo má malé dítě, si s ním nejspíš maluje a vybarvuje. To bylo vždycky normální a bavilo to malé i velké. Ale teď se malí dostávají na druhou kolej. Dospělí lidé po celém světě ve velkém skupují takzvané antistresové omalovánky, což většinou nejsou tenké sešítky jako v případě dětských omalovánek, ale leckdy pořádně tlusté knihy stojící od 100 korun víc, přičemž ani částky kolem 400 Kč nejsou výjimkou.

Od dětských se odlišují i typy obrázků – zatímco děti milují pohádkové motivy nebo třeba zvířátka, dospěláci vybarvují obrazy typu mandal a leckdy úplně abstraktní tvary rozdělené na stovky jednotlivých políček. Ještě před třemi lety byl ten, kdo si maloval, za divného – dneska je to naopak a výrobci nestíhají zásobovat knihkupectví.

Docházejí pastelky

Kromě toho, že se ve velkém skupují omalovánky, lidé si k nim kupují i sady pastelek. Ale ne jen tak ledajakých. Podle výrobců si jen málokdo vystačí s poměrně slušnou sadou 36 barev. Lidé se dožadují mnohem více odstínů a typů barev, takže je obrovský zájem o sady se 72 nebo i 120 kusy pastelek. A úplně obyčejné pastelky také neletí, ti, co chtějí být in, vybarvují s uměleckými pastelkami, ideálně takovými, které vůbec nejsou dřevněné, ale tuha je na povrchu jen silně nalakovaná.

Což teď způsobilo menší světovou krizi – přední světoví výrobci nestíhají vyrábět a dodávat pastelky do obchodů. Pastelková krize vládne od Jižní Ameriky přes Evropu po Asii, výrobci svým zaměstnancům přidávají další směny a přesčasy, aby stihli pokrýt stoupající poptávku. A stejně se to nedaří.

Relaxace nebo výnosný byznys?

Autoři omalovánek tvrdí, že jejich obliba roste, protože lidé nad nimi relaxují, mohou vypnout hlavu, zapomenou na stres, na spěch či počítače, nic je neruší a prostě si jen vymalovávají. Ostatně, blahodárný vliv takzvaných mandal na lidskou psychiku znali už staří Číňané. Jenže dnes se z omalovánek víc než relaxace stává dost výnosný byznys – kupují se ve velkém, počet vybarvovačů strmě roste a obvykle se nespokojí jen s jediný výtiskem, ale kupují další a další.

A aby toho šílenství nebylo málo, tak když už si lidé odpočinou od počítačů při malování, tak vzápětí samozřejmě jdou k počítači a své hotové dílo hrdě sdílejí s přáteli. Na sociálních sítích existují dost početné skupiny těchto nadšenců, kde se každý chlubí, jak krásně si ten svůj obrázek vymaloval – a ostatní ho obdivně vychvalují. A výrobci antistresových omalovánek si spokojeně mnou ruce.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1 komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *